Vulvar İntraepitelial Neoplazi (VIN) Gelişmesinde Risk Faktörleri

Vulvar İntraepitelial Neoplazi (VIN) Gelişmesinde Risk Faktörleri

Vulvar İntraepitelial Neoplazi (VIN) Gelişmesinde Risk Faktörleri

Vulvar İntraepitelial Neoplazi (VIN) Gelişmesinde Risk FaktörleriToplumda VIN 3 görülme riski 100.000 de 2.9 civarındadır. Hastaların %75’i 50 yaş altıdır ve ortalama görülme yaşı 46’dır (van Seters M., van Beurden M., de Craen A.J. Is the assumed natural history of vulvar intraepithelial neoplasia III based on enough evidence? A systematic review of 3322 published patients. Gynecol. Oncol. 2005;97(2):645) VIN için tipik risk faktörleri: HPV infeksiyonu, sigara kullanımı ve immun sistemi baskılayan hastalıklar (Kanser, dializ hastları, HIV taşıyıcıları ve bir nedenle bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanan hastalar vs vs) tipik risk faktörleridir. Bakıldığında tüm tipik VIN’lerin %90’nında HPV infeksiyonu saptanır. (van de Nieuwenhof HP, van der Avoort IA. Et al. Review of squamous premalignant vulvar lesions. Crit Rev Oncol Hematol. 2008;68(2):131-136) Anogenital epitel (doku) embriyolojik gelişim sırasında “embriyonik kloaka” olarak adlandırılan yapıdan kaynaklanır. Embriyonik kloaka adı verilen embriyolojik yapı; rahim ağzı, vajina, vulva, anüs (makat) ve rektumda “dentat line” denilen kısıma kadar olan bölümü oluşturur. Aynı kökene sahip tüm bu yapılar infeksiyon hastalıkları dahil benzer olaylardan etkilenirler. Dolayısıyla HPV infeksiyonu bu yapıların hepsinde displazik hücrelerin oluşmasına neden olur. VIN 3 saptanan hastaların %60’ında VAIN (Vaginal intraepitelial neoplazi) 3  ya da CIN (Servikal intraepithelial neoplazi) 3 saptanır. Benzer biçimde CIN 3 saptanan olguların %3’ünde VAIN, %7’sinde VIN 3 bulunur.  (Hørding U, Junge J, Poulsen H. et al.  Vulvar intraepithelial neoplasia III: a viral disease of undetermined progressive potential. Gynecol Oncol. 1995;56(2):276.) **Yukarıdaki 2 paragraf sitede yer alan farklı yazılarda aynen tekrarlanacaktır zira bu hastalık ile uğraşan siz hastaların mutlaka bilmesi gereken bir bilgi olduğunu düşünüyorum. Sigara ile VIN gelişimi arasındaki ilişki net bilinmemesine rağmen çok ama çok sıkı ilişki bulunmaktadır. VIN saptanan ve sigara içen hastanın bu problemden kurtulması için mutlaka mutlaka sigarayı bırakması gerekir.


Gebe Kadında VIN Yönetimi, Tedavisi için tıklayınız.

Vulvar Vestibulitis Sendromu Vajinismus ile beraber görülür mü? – Prof.Dr.Süleyman Engin Akhan için tıklayınız.

22 Ağustos 2016 tarihinde Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan tarafından yayınlanmış ve 20 Aralık 2018 tarihinde de son güncelleme yapılmıştır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.