VIN Olgularında Klinik Belirtiler ve Tanı için Kullanılan Testler

VIN Olgularında Klinik Belirtiler ve Tanı için Kullanılan Testler

VIN Olgularında Klinik Belirtiler ve Tanı için Kullanılan Testler

Vulva nın farklı hastalıklarında ki tipik belirti kaşıntıdır. Hastalar sıklıkla aşırı kaşıntısı olduğunu söylerken farklı doktorlar tarafından verilen farklı ilaçlara rağmen kaşıntının geçmemesinden şikayetçidir.

Kimi zaman idrar yaparken yanma görülebilir. Bu sıklıkla klitoris ile üretrayı tutan lezyonlar nedeniyle olur. Dolayısıyla vulvada geçmeyen kaşıntısı olan hastalarda mutlaka biyopsi yapılmalıdır. Diğer taraftan olguların %40’ında belirti yoktur. Farklı nedenler ile vulvadan doku çıkartıldığında VIN ile karşılaşılır.

Hastaların neredeyse yarısında lezyonlar bir çok noktadan kaynaklanır. Dolayısıyla en ideali “Vulva Kolposkopisi” yapmaktır. Bu sırada kullanılan örneğin asetik asit gibi  ajanlar ile lezyonlar sıklıkla belirti verir. Bu lezyonlardan biyopsi alınması şarttır. Vulvar kolposkopi detayları ile ilgili bölümde anlatılmaktadır.

Problem olan nokta siğiller ile VIN olan lezyonları ayırt etmek kimi zaman zordur. Yine VIN ile vulvanın invazif kanserini ayırt etmek de zordur.

Gerek jinekolojik muayene gerek vulvanın kolposkopisinde ayrıca olası lezyonlar açısından (VAIN ve CIN) mutlaka vajina ile rahim ağzı değerlendirilmeli şüpheli lezyonlardan biyopsi alınmalıdır.

Geçmeyen kaşıntısı olan ve gözle görünür bir lezyon, problemli doku saptanamayan hastalara da mutlaka vulvar kolposkopi yapmak ve şüpheli yerlerden biyopsi almak gerekir.

 


Vulva Kanseri, Tanı/Tedavi ve HPV tıklayınız.

 

22 Ağustos 2016 tarihinde Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan tarafından yayınlanmış ve 20 Aralık 2018 tarihinde de son güncelleme yapılmıştır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir