Vulva Kanseri, Tanı/Tedavi ve HPV

Vulva Kanseri, Tanı/Tedavi ve HPV

Vulva Kanseri ve HPV Vulva Kanserinin Epidemiyolojisi ve Neden Olan Faktörlerin İrdelenmesi Vulva kanseri kadın genital kanserlerinin %4 ünü oluşturan nadir görülen bir hastalıktır. Sıklıkla yaşlı kadınlarda görülür. Ancak aşağıda detaylandırıldığı gibi görülme yaşı giderek düşmektedir.  En azından Amerika verilerine göre böylesi bir trend vardır. Ne yazık ki ülkemize ait ciddi veriler bulunmuyor. Vulva kanseri saptanan hastaların %90 ının skuamöz hücreli kanser oluşturmasının yanında melanom, adenokanser, bazal hücreli kanser ve sarkomda nadir de olsa kanser hücresi tipi olarak görülebilmektedir. 2009 yılında Amerika Kanser İstatistikleri göz önüne alınarak yapılan bir çalışmada, son 30 yıldır özellikle insitu kansr sıklığının çok daha hızlı arttığı ancak invazif kanser oranının da bu derece olmasa da artış gösterdiğini ortaya koymaktadır ( Clara Bodelon, Margaret M. Madeleine, Lynda F. Voigt et al. Is the incidence of invasive vulvar cancer increasing in the United States? Cancer Causes Control. 2009; 20(9): 1779–1782. ) 1973-1980 yılları arasında 1163 in situ vulva kanseri olgusu görülürken 1997-2004 yılları arasında 4270 hasta saptanmıştır. Yandaki linkte araştırmaya ait istatistiki tabloyu görebilirsiniz. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2868506/table/T1/) Genç kadınlarda VIN artışı (Lütfen sitede konu ile ilgili çok detaylı bölümü okuyun) ve yıllar içinde in situ ve invazif kanser artışı temelde HPV infeksiyonu artışına bağlanmış olsa da, VIN ve İnvazif vulva kanseri arasındaki ilişki çok net olmadığı en azından rahim ağzı kanseri ve HPV virüsü arasındaki ilişki kadar güçlü olmadığı için bu artışı tetikleyen faktörler hala açıklanmaya muhtaçtır.  


AHCC Nedir? HPV tedavisi ile ilgisi var mı? Gerçekten tedavi ediyor mu? Yoksa o paraları boşa mı harcıyorsunuz? tıklayınız.

06 Eylül 2017 tarihinde Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan tarafından yayınlanmış ve 20 Aralık 2018 tarihinde de son güncelleme yapılmıştır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.