HPV’yi vücuttan atabilecek miyim?

HPV’yi vücuttan atabilecek miyim? 

Herkesin merak ettiği ve sürekli olarak sorduğu soru esasında temelde HPV’yi vücuttan atabilecek miyim? Bazı internet sitelerinde bunun atılmadığı yazsa da, vücuttan atılmaması son derece nadir bir durum temelde. Genellikle HPV virüsü sıklıkla genel olarak bakarsanız tüm HPV tiplerine; bir yıl içinde %70, iki yıl içinde %85-90, ve 3 yıla doğru da %98 oranında kesinlikle vücuttan atılacaktır. Peki bu atılma, neden daha önceden atılmıyor deniyordu, o internet sitelerinde neden böyle bir bilgi var? Bunun nedeni, çok eskiden 90ların başında yazılmış bazı yayınlar ve kitaplar. Ancak daha sonradan Hpv’nin vücuttan tamamen -biz buna “clarify olmak/ temizlenmek” diyoruz- temizlendiğini gördük. Peki farklılığı ne yaratıyor? Açıkçası farklılığı virüsün tipleri yaratıyor. Ama vücudunuzdan atılacağından emin olabilirsiniz. Tek sorun bazı yüksek riskli, örneğin tip 16 / tip 18 gibi tipler söz konusu olduğunda tedavi olmanız gerekiyor. En azından bu virüsle enfekte olduğunuzun farkında olmanız gerekiyor ve tedavi olmanız gerekiyor. Tedavi tabi ki bu klarifikasyon dediğimiz atılma/temizlenme sürecini hızlandıracaktır.


HPV’yi vücuttan atmayı nasıl hızlandırabiliriz? için tıklayınız.

HPV’nin vücuttan temizlenmesini etkileyen faktörler nelerdir? için tıklayınız.

Dr.Süleyman Engin AKHAN, HPV Aşısı hakkında bilgi veriyor. tıklayınız. 

31 Ocak 2018 tarihinde Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan tarafından yayınlanmış ve 20 Aralık 2018 tarihinde de son güncelleme yapılmıştır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.