25 Yaş Altı Hasta Grubunda HPV Enfeksiyonları ve Etkileyen Faktörler

HPV virüsünün 80.000 yıldır taaa Neandertallerden beri var olduğunu biliyor muydunuz? İstanbul Üniversitesi Kadın Doğum Günleri Kongresinde yaptığım genç kızlarda hpv infeksiyonları; genital siğiller ve rahim ağzı kanseri öncüllerinin tanı, tedavisi ve önlenmesi ile ilgili konuşmanın kaydı.

Konuşmada: 1. Human papilloma virus (HPV) ne kadar zamandır buralarda, neden ergenlerde daha çok ve hızlı infeksiyona neden oluyor, bulaşıyor ve yine çok hızlı atılabiliyor?
2. Atılma hızları çok yüksek olsa da ergen (12-20 yaş arası genç kızlar) ve genç kadın (20 -25 yaş arası) gruplarında hpv infeksiyonu nelere neden oluyor?
3. Hangi riskleri barındırıyor?
4. Nasıl korunmalıyız?
5.Bu yaş gruplarında rahim ağzı öncülleri örneğin CIN 1 (LSIL) ya da CIN 2 – 3 (HSIL) saptandığında tedavide hangi yollar izleniyor, ne yapılmalı?
6. Aşı gerçekten işe yarıyor mu?
7. Aşı karşıtlığ ülkemizde de bu kadar yaygın iken bilimsel veriler ne diyor?
Sorularının karşılıklarını bulabilirsiniz..
Umarım beğenirsiniz.
Sevgi ve Saygılarımla
İyi ki varsınız.

08 Şubat 2020 tarihinde Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan tarafından yayınlanmış ve 31 Ağustos 2023 tarihinde de son güncelleme yapılmıştır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.