HPV’nin Kadında Sebep Olduğu En Önemli Problem Nedir?

 

HPV’nin kadın da sebep olduğu en önemli problem yaşam kalitesini bozmasıdır. Sonuçta kadın düzenli olarak doktoruna gelip muayenelerini olduğu, işte tahlillerini yaptırdığı, gerekli cerrahi müdahale ve geçirdiği vs bunların hepsinin sonunda bu hastalıktan kurtulacaktır. Fakat sonuçta bu süreç oldukça uzun bir süreçtir. Yıpratıcı bir süreçtir. Her bağlamda yıpratıcı bir süreçtir ve dolayısıyla bunun sonunda hastanın yaşam kalitesi skorları dediğimiz yaşam kalitesini oluşturan birtakım parametreler var. Bunların hepsini olumsuz yönde etki eder. En önemlisi hasta bir kere kanser olacak mıyım diye korkar, defalarca anlatırsınız ama genede kafasında bir soru işareti vardır. Internette okuduğunda kafası iyice karışır. Diğer taraftan eşiyle bir takım problemler yaşar veya sevgilisiyle bir takım problemler yaşar. Bunun bir tık ilerisinde cinsel istekte ciddi bir azalma olur. Böyle yapılan çalışmalar vardır uzun vadede. Örneğin HPV enfeksiyonu kaptıktan sonraki 6 aylık süreç içinde bu kadın cinselliğini değerlendiririz. FSFI skorları vardır ve FSFI skorlarının ciddi biçimde düştüğü gösterilmiştir. Hiç ilişkide bulunmak istemiyorum. Bunu eşimle de konuştuk, erteliyorum diyen kadın sayısı oldukça fazladır. Diğer taraftan örneğin anksiyete skorları çok fazla artar, anksiyöz bir hale gelir. Mesela Smear zamanı gelip kontrole geldiğinde onun sonucu için oldukça tedirgindir temiz çıkacakmı çıkmayacakmı diye çok merak eder. Sonuçta bu hemen örneğin mesela bir miyomunuz var ameliyat olur ve kurtulabilirsiniz ama bu böyle bir durum değildir. Tedavi sonrası izlem süresi uzundur. Belli bir oranda nüks görülme ihtimali vardır. Dolayısıyla en önemli şey HPV’nin anogenital HPV enfeksiyonlarının kadına verdiği en büyük zarar bence yaşam kalitesinin son derece bozulmuş olmasıdır.

29 Ocak 2021 tarihinde Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan tarafından yayınlanmış ve 29 Ocak 2021 tarihinde de son güncelleme yapılmıştır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.