Vaginal Kolposkopi

Vaginal Kolposkopi

VAGİNAL (Ya da Vajinal) KOLPOSKOPİ

Vaginanın kolposkopisi rahim ağzının kolposkopisine çok benzer fakat doğal katlantılar ve kıvrımlar işlemi daha zor ve zaman alıcı hale getirir. Bir kadrandan başlayıp ilerleyerek dört kadran tamamlanır, asetik asit tekrarlanarak uygulanır ve anormal boyalı alanlar not edilir. Bu sistemik bir yaklaşımdır. Özel bir boya gerekmeksizin salgı epitelinin çoğalması(adenozis), pigmente lezyon ve kistler gözlemlenebilir. Vajinanın önden ve arkadan gözlemlenebilmesi için spekulumun döndürülmesi gerekmektedir. Lugol boyası lezyonların daha belirgin hale gelmesi ve bütün anormal alanların belirlenebilmesi konusunda yardımcıdır.

Yanda vulvar intraepitelial neoplazi 3 (VIN 3) ve aynı anda vajinal intraepitelial neoplazi (VAIN 3)

saptanan hastada asetik asit uygulanıldıktan sonra vajinaya ilerleyen lezyonları görüyorsunuz.

Açıkçası vajinal kolposkopi sıklıkla bowenoid papülozis’de baş vurduğumuz bir değerlendirmedir. Bunun dışında rahim ağzı kanseri nedeniyle opere olmuş hastada takiplerinde smearde problem çıkarda kalan vagina kubbesine kolposkopi yapmak gerekir.

Ancak doğrudan vagina kanseri nedeni ile kolposkpopi yaptığımız olgu sayısı son derece kısıtlıdır.

İşlem sırasında spekulumu olabildiğince açmak faydalıdır çünkü bu işlem vagina yüzeyini düzleştirir ve kolposkopiyi kolaylaştırır. Ama bu işlem kimi zaman hasta açısından zor olabilmekte ve hastanın zorlanması kolposkopistin de vaginayı değerlendirmesini güçleştiren bir faktör olmaktadır.

Aşağıda konizasyon öncesi kolposkopi sırasında (çok net seçilemiyor ama) serviksin arka forniksinde saat 6 hizasında hizasında vajina seriks bileşkesinde VAIN 3 saptanan bir olguya ait fotoğrafı görüyorsunuz. Rahim ağzında ise CIN 3 mevcut

29 Temmuz 2016 tarihinde Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan tarafından yayınlanmış ve 31 Temmuz 2016 tarihinde de son güncelleme yapılmıştır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.