Serviks Kanseri (Rahim Ağzı Kanseri) Sıklığı ve Dünyada Dağılımı

Serviks Kanseri (Rahim Ağzı Kanseri) Sıklığı ve Dünyada Dağılımı

Serviks Kanseri (Rahim Ağzı Kanseri) Sıklığı ve Dünyada Dağılımı

Rahim ağzı kanseri, 2012 yılı itibarı ile meme kanserini jinekolojik kanserler grubuna almazsak dünyada en sık görülen jinekolojik kanserdir (https://www.wcrf.org/int/cancer-facts-figures/worldwide-data). Ancak kadınlarda en sık görülen tüm kanserleri sıralarsak aşağıdaki diyagram da da görülebileceğiniz gibi sahra altı Afrika’da en sık görülen kanser olduğu söylenebilir. Görsel “J. Clin. Med. 2015, 4(5), 1126-1155″ makalesinden alınmıştır. Rahim ağzı kanserinin gelişmesinde HPV infeksiyonu temel etkendir. Tüm rahim ağzı kanserlerinin %97.7’de saptanır.   RAhim ağzı kanseri istatistik 3 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre rahim ağzı kanseri 2012’de kadınlarda görülen tüm kanserlerin %7,5’ini oluşturur. (https://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs380/en/) Her yıl ortalama 270.000 ölüme neden olur. Başka türlü ifade etmek gerekir ise, tüm dünyada 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü, meme ve akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin önde gelen 3. nedenidir. Dünya çapında 2 dakikada bir, bir kadın serviks kanserinden ölmektedir. Ancak bu söylemler özellikle ilaç firmaları tarafından sıklıkla kullanılırken, bu ölümlerin önemli bir kısmı az gelişmiş ülkelerde görülmektedir. Türkiye’ye ait veriler kısıtlıdır. T.C. Sağlık Bakanlığı Kanser Dairesi verilerine göre 2008 yılında serviks kanserinin görülme sıklığı yüz binde 4.1’dir. Yine Globacan (WHO)  verilerine göre 2008  yılında Türkiye’de 1443 kadının serviks kanseri teşhisi aldığı  ve 556 kadının serviks kanserinden öldüğü tahmin edilmektedir (https://www.trsgo.org/menu/152/rahim-agzi-serviks-kanseri) Prof.Dr.Süleyman Engin Akhan Ders Slaydı Globocan 2008 Verileri Ancak 2008 yılına ait bahsedilen yüz binde 4.1 oranının, toplanan verilerin kalitesine bakıldığında gerçekçi olmadığını düşünüyorum. Son 4 yılda KETEM’ler tarafından (Devlete ait kanser tarama merkezleri) daha düzgün veri biriktirilmektedir. Dolayısıyla 2020 gibi gerçekçi rakamlara ulaşacağımızı düşünmek daha anlamlı olacaktır. Ülkelerin gelişmişliği rahim ağzı kanserinin görülme sıklığını doğrudan etkilemektedir. Zira ülkenin parasal gücü arttıkça tarama programları ve stratejileri çok daha sık ve iyi kullanılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde rahim ağzı kanseri en sık görülen 11.kanserdir. Ve ölüme neden olan kanserler sıralamasında 9.sıradadır. (Torre LA, Bray F, Siegel RL, et al. Global cancer statistics, 2012. CA Cancer J Clin 2015; 65: 87 – 93) Kısacası jinekoloğunuza düzenli gidip smear testinizi düzenli yaptırıyorsanız, HPV ile karşılaşabilir, kanser öncülü CIN 1 gibi lezyonlar ile uğraşabilir hatta rahim ağzı kanseri bile olabilirsiniz. Ama asla bu hastalıktan kaybedilmemeniz gerekir.

02 Eylül 2017 tarihinde Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan tarafından yayınlanmış ve 20 Aralık 2018 tarihinde de son güncelleme yapılmıştır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.