HPV’nin vücuttan temizlenmesini etkileyen faktörler nelerdir?

HPV’nin vücuttan temizlenmesini etkileyen faktörler nelerdir?

  1. Virüs tipi “HPV’nin vücuttan temizlenmesini sağlayan faktörler nedir?” dersek birinci sırada tabi ki virüsün tipi var. Örneğin rahim ağzında -eğer virüs bulaştıysa- tip-16/tip-18’in temizlenmesi neredeyse üç yıl sürerken, tip-6/tip-11’in temizlenmesi bir veya iki yıl içinde kolayca olmaktadır.  Tam tersine -ilginçtir ama- anüs bölgesinde, örneğin siğiller olduğu zaman anal bölgede, buradan bunu temizlemek; tip-6/tip-11’i anal bölgeden temizlemek çok daha zor olmaktadır.
  2. Virüs Yükü. İkincisi tabi ki virüs yüküdür. Virüs yükü son derece önemli. Çünkü eğer bu virüsü taşıyan kişi, eğer yüksek miktarda virüs taşıyorsa, viryon miktar çok yüksekse, o zaman ilişki sırasında artı siz de bu bulaşı kolaylaştıracak birtakım etkenlerde bulunduysanız, örneğin ilişkiden hemen önce tüylerinizi mekanik bir şekilde aldıysanız -ve örneğin ağda yaptıysanız vesaire-  orası adeta virüslerin ekilmesi için bir tarla haline gelmekte ve karşı taraf da eğer yüksek virüs yükü taşıyorsa bunu oraya olduğu gibi bulaştırmaktadır. Dolayısıyla virüs yükü de son derece önemlidir.
  3. Yaşama Dair Faktörler. Diğer sizin yaşamsal birtakım faktörleriniz, özellikle sigara; bunu her seferinde vurgulamak lazım, sigara gerçekten virüsün vücuttan atılmasını etkilemektedir. Dördüncü, ko-faktörlerdir. Örneğin ayrı bir sistemik hastalığınız olması. Bağışıklık sistemini baskılayıcı birtakım ilaçları alıyor olmanız vesaire. Bunlar doğrudan virüsün atılma hızını ve süresini -tedavi olup olmamanız, tedaviye direnç gösterip göstermemeniz, düzenli tedaviye gidip gitmemeniz, bunların hepsi- virüsün vücuttan atılmasını etkileyen, hızlandırılmasını sağlayan veya geciktiren faktörlerdir.

 


HCC Nedir? HPV tedavisi ile ilgisi var mı? Gerçekten tedavi ediyor mu? Yoksa o paraları boşa mı harcıyorsunuz? için  tıklayınız.

Dr. Süleyman Engin AKHAN HPV aşısı hakkında bilgi veriyor tıklayınız.

31 Ocak 2018 tarihinde Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan tarafından yayınlanmış ve 20 Aralık 2018 tarihinde de son güncelleme yapılmıştır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.