Rahim Ağzı Kanserinin (Serviks Kanserinin) Yayılma Yolları

Rahim Ağzı Kanserinin (Serviks Kanserinin) Yayılma Yolları

Rahim Ağzı Kanserinin (Serviks Kanserinin) Yayılma Yolları önemlidir.

Skuamöz Hücreli Serviks Kanseri ve CIN III aynı kesitte

Herhangi bir infeksiyon geçirdiğinizde bu lenf düğümlerinin şişmesinin nedeni işte bu bölgelerde bulunan bağışıklık sistemi bileşenlerinin (T ve B lenfositleri, makrofajlar ve antijen sunan dendritik hücreler) harekete geçmesidir. İşte rahim ağzı kanseri önce bu lenf düğümlerine, nodlarına metastaz yapar ya da sizin deyiminiz ile “atlar”. Dolayısıyla serviks kanseri nedeniyle hastanın ameliyatını yaparken mutlaka bu lenf nodlarının bir kısmı kesinlikle çıkartılır. Hastaya ameliyat sonrası ek tedavi verilip verilmeyeceği bu sayede anlaşılır. Üzerinde durmamız gereken bir diğer terim ise “Lenfovasküler invazyon”dur. Lenfovasküler invazyon terimi mikroskobik bir tanımlamadır ve patologlar tarafından kullanılır. Ancak patolog örneğin serviks kanseri öncülleri için, mesela CIN 3, konizasyon yaptığımızda incelenen dokuda lenfovasküler invazyon var diyor ise bu son derece önemlidir. Hastalığın tekrarlayabileceği yönünde bir bulgudur! Yanı ameliyat yaptık rahimi aldık. Yine bu bulgudan bahsedildi. Hastanın çok daha yakından izlenmesi gerekir. Lenfovasküler invazyon; tümör etrafındaki kılcal damarlar ve lenf damarlarının arasında kanser hücrelerinin görülmesi anlamına gelir. İnvazyon temelde fransızca bir kelimedir. İstila anlamına gelir. Tıbbi terim olarak hastalığın yayılması anlamına gelmektedir. Sıklıkla komşu organlara hastalığın invaze olması şeklinde kullanılır. Burada ise rahim ağzı kanserinin komşu hücrelerin kılcal damarlar ve lenfatik damarlarında görülmesi anlamındadır. Ve tatsız bir durumdur. Var ise jinekoloğun hastayı izlerken çok daha dikkatli olmasını gerekli kılar. Özetleyecek olursak serviks kanseri temelde lenfatik yolla ve kan yolu ile yayılır. İlk metastazlarını sıklıkla lenf nodlarına yapar. Dolayısıyla ameliyat kararı verilir ise lenf nodlarının bu sırada çıkartılması hastalığın yayılımı ve daha sonra uygulanması gereken tedaviler hakkında bilgi vermesi açısından son derece önemlidir. Bunun dışında komşuluk yolu ile önde idrar kesesine arkada kalın barsağa kadar yayılabilir. Ancak bu, ileri evrelerde olan bir durumdur.

Dr.Süleyman Engin Akhan HPV Aşısı hakkında bilgi veriyor tıklayınız.

 

03 Eylül 2017 tarihinde Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan tarafından yayınlanmış ve 20 Aralık 2018 tarihinde de son güncelleme yapılmıştır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.