Haziran 2019 Türkiye’de HPV ve HPV ile ilişkili Hastalıklar Raporu

Haziran 2019 Türkiye’de HPV ve HPV ile ilişkili Hastalıklar Raporu

17 Haziran 2019 tarihinde www.hpvcenter.net tarafından HPV (Human papilloma virus) ve bu virüse bağlı gelişen hastalıklar raporu yayınlandı. Rapor ingilizce. Ciddi eksik ve eski bilgiler olsa da özellikle KETEM’in yayınladığı verilerin de bulunduğu önemli rakamlar / oranlar içeriyor.

Her yıl 2356 kadının rahim ağzı kanserine yakalandığı ve yine her yıl rahim ağzı kanserinden ölen kadın sayısının 1280 olduğu yazılı raporda ki bu oranlar GLOBOCAN 2018’den alınan ama ne yazık ki bizim yıllardır bildiğimiz eski rakamlar. Bilinen klasik bazı veri setlerine dayanıyor. KETEM’in yeni oranları ve ilgili güncel verileri yakın zamanda açıklayacağını düşünüyorum.

Serviks kanseri (Rahim ağzı kanseri) Türkiye’de 15-44 yaş arası kadında en sık görülen 4. Kanser olarak bildirilmiş. İlginç veriler farklı servikal prekanseröz lezyonlar taşıyan hastalarda yüksek tip HPV sıklığı ile ilgili rakamlar:

Normal sitoloji olan yani smear tesit normal olan kadınlarda HPV Tip 16 ve 18 sıklığı %4.2;
CIN 1 (LSIL) olan hastlarda bu oran %24; CIN 2 ve 3 saptanan hastalar %30 ve rahim ağzı kanseri (Serviks kanseri) saptanan hastalarda ise %67.6 olarak bildirilmiş.

Yine normal pap smear testi olan kadınlarda HPV prevalansı ile ilgili ülkemizden yayınlanan farklı yayınların analizine yer verilmiş. Yayınların sadece birinde %30 üzerinde HPV pozitifliği bildirilirken sıklıla %20 civarında bir pozitiflik bildirilmiş. Bu verilerin ne kadar sağlıklığı olduğu tartışılabilir olsa da en azından bize bilgi vermesi açısından önemli yayınlar.

Raporda çarpıcı bir veri de sigara kullanımı üzerine. Özellikle servikal kanser ve HPV infeksiyonunda sigara kullanımı 2 noktada son derece önemli. İlki HPV virüsünün vücuttan atılımını zorlaştırması ikincisi kadında rahim ağzında bulunan ve hastalığın ortaya çıktığı “Transformasyon zonu” ya da “Geçiş bölgesi” dediğimiz alanda nikotinin etkisi ile HPVnin onkojenik süreci hızlandırmasından kaynaklanıyor. Erkek ve kadında ortalama %27 sigara kullanımı var. Bu oran Amerika’da 2017 itibarı ile %14’dür!!

Biliyorum ingilizce ama grafiklerde güzel. Umarım bir şekilde işinize yarar.

Raporun tamamını görüntülemek için buraya tıklayınız.

Sevgi ve saygı ile,
Iyi ki varsınız.

19 Ağustos 2019 tarihinde Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan tarafından yayınlanmış ve 19 Ağustos 2019 tarihinde de son güncelleme yapılmıştır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir