Kadın ve Erkekte Anal Siğil (Anal Kondilom): Sıklığı, Risk Faktörleri, Tanı, Tedavi

Kadın ve Erkekte Anal Siğil (Anal Kondilom): Sıklığı, Risk Faktörleri, Tanı, Tedavi

Anal kanalda görülen siğiller hastanın yaşam kalitesini bozan ve olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerdendir. Genital siğil hasta açısından zaten ciddi psikolojik problem ve yük yaratırken anal kanal çevresinde ve içinde siğillerin olması bu stresi arttırmakta, özellikle söz konusu erkek hastalar olduğunda doktora başvuru geç olmaktadır.

Birazdan bahsedeceğim veriler özellikle erkekler söz konusu olduğunda sadece kadınlar ile ilişkide bulunan erkekler için geçerlidir. Homoseksüel hastalar için sitede hazırlanmış bölüme bakmanız gerekir. Zira gaylerde görülen anal HPV infeksiyonunun farklı özellikleri bulunuyor. Yine de konunun bütüncüllüğü çerçevesinde gaylere ait bazı verileri de yazı içinde sizlerle paylaşacağım.

Önce bazı yanlış anlamaları ortadan kaldıralım. Anüs içinde ve etrafında genital siğillerin görülmesi hastanın mutlaka anal seks yaptığına ya da hasta erkek ise homoseksüel olduğuna delalet etmez!! Bu önemli zira özellikle erkek hastalar gay zannedilme korkusu ile konu ile ilgili doktorlara gitmiyorlar ama daha kötüsü biz doktorlar da ön yargılı davranıyoruz. Oysa bir çok çalışma genital siğili olan partneri olan ve ilişkide bulunan hastaların anal kanalında bir şekilde HPV infeksiyonu olduğunu göstermişlerdir.

Alan G. Nyitray’ın J.Inf. Disease dergisinde 2010 yılında yayınlanan makalesinde kadınlar ile ilişkide bulunan erkeklerin anal kanalından alınan örneklerin %12’sinde HPV infeksiyonu saptandığını göstermektedir.Diğer tarftan hem kadın hem de erkekler açısından perinesinde genital siğilleri olanlarda anal kanalda  ve kenarında siğil görülme sıklığı daha fazladır.

Anal kanalda saptanan siğillere en sık HPV Tip 6 ve 11 neden olmaktadır. Aslında tüm genital siğillere farklı yyaınlarda %74 ila %90 arasında değişen oranlarda HPV Tip 6 ve 11 neden olmaktadır. Ancak bu sitede başka bölümlerde de vurguladığımız gibi bu siğillerin yaklaşık %40’ında birden çok HPV tipi saptanmaktadır ve bunların yine farklı yayınlarda %12 %20 arasında değişen oranlarda yüksek riskli  HPV tipleri yani Tip 16 ve 18 saptanmaktadır.

Aslında gerek erkek gerekse kadında anal bölgeden HPV’nin temizlenmesi hızlı olmaktadır. Hawaii çalışmasında anal bölgeden HPV’nin klirens süresi yani temizlenme süresi kadınlarda ortalama 8.5 ay olmaktadır ( BU rakamı basitleştirerek verdim. Aslında kadın yılı içindeki aydır!) Diğer taraftan Hawaii çalışmasından elde edilen en önemli veri,  yüksek riskli HPV tiplerinin daha hızlı anal bölgeden temzilendikleri, uzaklaştırıldıklarıdır. Yüksek riskli HPV’ler (Tip 16, Tip 18) ortalama 150 günde, düşük riskli HPV’ler ise (Tip 6 ve 11) 224 günde temizlenmektedir. En uzun kalanlar HPV Tip 59, HPV Tip 58, HPV Tip 83, HPV Tip 71 dir. Son ikisinin onkojenik potansiyelleri yani kanser ve öncüşlerini yapabilme kapasiteleri bilinmemektedir.

Sonuçta anal bölgedeki HPV infeksiyonu aslında hızla geçmektedir. İlginç olarak yüksek riskli HPV’ler daha çabuk temizlenmektedir. Sürekli anal seks yapıyor olmak, homoseksüel ilişki klirens süresini uzatan etkenlerdir.

Tanı Testleri Nelerdir?

Anüs bölgesinde genital siğilleri olan hastalarda mutlaka anal kanaldan aynı rahim ağzından (serviksden) smear alındığı gibi pamuklu çubukla smear alınmalıdır. Eğer akademik olarak sıralamak gerekirse: Perianal bölgede siğilleri olan kadın erkek fark etmez tüm hastalardan, HIV taşıyan (AIDS’e neden olan virüs) hastların yine tümünden, homoseksüel erkeklerin tümünden mutlaka anal smear alınmalıdır.

Alınan anal smearde problem varsa HPV tiplemesi yapılmalı ve yüksek riskli tipler var ise izlenmeli, anoskopi yapılmalıdır.

Anal Bölge Siğillerinde Tedavi

Aslında tedavi genital bölgedeki diğer siğillerden farklı değildir. Ancak kadın ya da erkek yapılan muayenede anal kanalda ileride siğiller mevcut ise genel anestezi altında hastanın konu ile ilgilenen bir genel cerrah tarafından değerlendirilmesi uygun olacaktır. Alınan smearde aynı servikal lezyonlarda olduğu gibi LGSIL yada HGSIL var ise yine hastayı genel anestezi altında değerlendirmek en doğrusudur.

Tedavide farklı derneklerin farklı görüşleri olsa da medikal tedavilerin uygulanması zor olmaktadır. Hasta zaten anestezi alacak ise koter ile siğillerin ortadan kaldırılması en doğrusudur. Bunun dışında zaten perianal siğillerin kadında da erkekte de genital bölge siğillerin tedavisi ile aynı biçimde sağıltımları düzenlenir.

Aşağıdan anal bölgesinde siğilleri olan kadın hasta da, anestezi almaksızın lokal anestezi uygulanarak siğillerin tedavi edilmiş halini görüyorsunuz.

Paylaş